logo

Jak otwierać pliki .docx, .xlsx, .pptx?

Jak wiadomo pakiet Office 2007 wprowadza nowe oparte na xml formaty plików. Można je rozpoznać po tym, że do starych rozszerzeń dodano na końcu literę ‚x’. I tak nowy format plików Words 2007 posiada rozszerzenie .docx, Excel – .xslx, PowerPoint – pptx. W jaki więc sposób pliki te mogą odczytać osoby nie posiadające nowego pakietu Office. Sposobów jest conajmiej kilka.

1. Posiadacze pakietu Office w starszej wersji (2000, XP, 2003) możemy pobrać tzw. pakiet zgodności. Jest to dodatek który pozwala otwierać i zapisywać pliki w nowym formacie z poziomu starszych wersji pakietu Office (link do pobrania na dole artykułu).

2. Drugim sposobem jest instalacja wersji testowej (60-dniowej) pakietu Office 2007, która po wygaśnięciu pozwala nadal na otwieranie i przeglądanie plików (natomiast blokowane są opcje służące do ich edycji (link do pobrania na dole artykulu).

3. Ostatni znany mi sposób to instajacja tzw. viewerów czyli udostępnionych przez Microsoft aplikacji służących wyłącznie do otwierania plików bez możliwości ich edycji. Ze stron firmy Microsoft można pobrać trzy aplikacje: Word Viewer, Excel Viewer, PowerPonit Viewer – jednak aby otwierać w nich nowe formaty plikow nalezy dodatkowo ściągnąć i zainstalować wspomiany w punkcie pierwszym pakiet zgodności (linki na dole artykułu).

Aktualizacja 20-11-2007: Wczoraj pojawiła się nowa wersja pakietu zgodności pakietu Office z nowym formatem plików znanym z Office 2007 (aktualny link na w linkach na dole).

Aktualizacja 10-01-2007: Można pobrać już aplikacje Word Viewer 2007 PL i Power Point Viewer 2007 PL – obie umożliwiają otwieranie plików nowego typu bez konieczności instalowania pakietu zgodności:

 

Linki:

  51 KOMENTARZY

Unified Communications i OCS 2007

Wprowadzenie nowego produktu Microsoft na rynek to jak zwykle duża kampania reklamowa. W przypadku produktu jakim jest Office Communication Server 2007 akcja promocyjna jest dosyć ciekawa – firma stworzyła reklamówkę oparą na filmie „Diabeł ubiera się u Prady”. Film trafił na Youtube. Nowa technologia zapowiada się bardzo ciekawie. Niedawno uczestniczyłem w szkoleniu z tego produktu i moge powiedzieć że jego możliwości (zwłaszcza w połączeniu z innymi produktami Microsoft np. Exchange) zrobily na mnie spore wrażenie. Zresztą zobaczcie sami:

UPDATE: I jeszcze link do reklamy podobnej zabawki firmy IBM:

  0 KOMENTARZY