logo

Zapowiedź Service Packa 2 dla SharePointa

Oficjalny blog zespołu tworzącego SharePointa podał pierwsze informacje na temat Service Packa 2 przeznaczonego dla swojego SharePoint Services jak i Office SharePoint Server 2007. Nowy zestaw poprawek ukaże się wraz z SP2 dla całego pakietu oprogramowania Office. Jego premiera planowana między lutym a kwietniem przyszłego roku. Poprawki będą przeznaczone dla serwerów jak i klientów.

Planowe zmiany:

  • Zarządzanie zawartością tylko do odczytu – Zautomatyzowanie ustawień zawartości SharePointa na Read-only w sytuacji, gdy baza danych jest na takich ustawieniach.
  • Usprawnienie zarządzaniem ECM
  • Poprawa replikacji bazy danych – zapobieganie defragmentacji struktury bazy danych SQL Server 2005
  • Upgrade Checker – automatycznie wykrywanie potrzebnych poprawek w SP2.

Przedstawiona lista zawiera tylko kilka głównych poprawek jakie opisali pracownicy Microsoftu. W pakiecie ma pojawić się znacznie więcej o czym i my będziemy wkrótce informować.

Na naszych łamach zamieścimy również wkrótce zapowiedź nowego wydania SharePointa oznaczonego najprawdopodobniej numerkiem 2009. Zachęcamy do lektury naszego bloga ;)

  0 KOMENTARZY

Zarządzanie szablonami przydziałów

Możliwość zarządzania szablonami przydziałów jest dosyć rzadko używaną wręcz zapomnianą opcją Windows SharePoint Services. Podczas tworzenia nowego zbioru witryn mamy możliwość wyboru szablonu przydziału.

Opcja ta jednak zazwyczaj jest przez z nas omijana, zwłaszcza że domyślnie nie zostały zdefiniowane żadne szablony przydziałów. W zainteresowaniu tą opcją nie pomaga również fakt, że nazwa szablony przydziałów nie mówi wiele o tej funkcjonalności. Cóż wiele tłumaczeń w polskojęzycznym SharePoincie nie oddaje źródłowego znaczenia. Gdy spojrzymy na angielską nazwę Quota Template od razu wyczuwamy sens tej opcji. Taki urok wersji PL :) Jak się już domyślamy przydział jest niczym innym jak definicją przestrzeni dyskowej zajmowanej przez dany zbiór witryn. Funkcjonalność ta pozwala na definiowanie maksymalnego rozmiaru danego Site Collection oraz opcji powiadamiania o możliwości przekroczenia tej wartości.

(więcej…)

  0 KOMENTARZY

Zarządzanie ikonami na pulpicie użytkownika

Kontynuujemy naszą przygodę z zdalną administracją siecią opartą o Windows Serwer 2003 i usługę Active Directory. Dzisiejszego dnia skonfigurujemy zawartość pulpitu użytkowników za pomocą Group Policy Object. W związku z tym, że chcemy aby na pulpicie użytkownicy przechowywali przede wszystkim skróty do aplikacji skupimy się na tym aspekcie. Automatyczne załadowanie zestawu najpotrzebniejszych skrótów na pewno nie jednemu pracownikowi ułatwi pracę i oszczędzi nam czas jaki musielibyśmy poświęcić na każdorazową konfigurację nowego stanowiska.

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest stworzenie gotowego zestawu skrótów jakie chcemy umieścić na pulpicie i udostępnienie go z uprawnieniami dla wszystkich użytkowników. Ważne by w tym miejscu upewnić się co do dokładnej lokalizacji programów jakie chcemy udostępnić użytkownikom na pulpicie. Stąd zalecam dodawanie skrótów za pomocą kreatora, będziemy mieli pewność co do lokalizacji plików wykonywanych. W miejscu tym pojawia się kolejny problem, nad którym warto się przez sekundę zatrzymać. Skoro chcemy zautomatyzować tą czynność warto przygotować się na wypadek postawienia 64bitowej maszyny, w której lokalizacje pewnych aplikacji mogą się różnić od standardowych. Zalecam więc stosować jeśli tylko to możliwe zmienne środowiskowe w postaci %programfiles%. Rozwiązanie takie da nam gwarancje prawidłowo działających skrótów.

(więcej…)

  0 KOMENTARZY

Wyświetlanie wielu SPGridView na jednej stronie/WebParcie

Ostatnio, podczas przeglądania stron o tematyce SharePoint’a, natknąłem się na kilka postów o SPGridView. Dotyczyły one problemu sortowania i filtrowania po dodaniu kilku tych kontrolek na jedną stronę lub do jednego WebPart’a. Zdziwiło mnie to, ponieważ w projekcie, który aktualnie kończę, mam WebPart, w którym znajduje się 7 SPGridView, które na dodatek ukrywam za pomocą JavaScript’u. Mam też plik aspx, w którym znajdują się dwie kontrolki tego typu i z nimi również nie mam żadnych problemów. Oczywiście każdy ‚grid’ ma swój własny statyczny obiekt DataSource, z którego dostaje obiekt DataTable.

(więcej…)

  5 KOMENTARZY

Trzy sposoby na włączenie zdalnego pulpitu

O przydatności zdalnego pulpitu w systemach Windows XP czy też Servers nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Każdy administrator chcąc zdalnie pracować na jakimś urządzeniu musi skorzystać z tego wbudowanego w systemy Microsoftu narzędzia. W dzisiejszym artykule opiszemy trzy sposoby na włączenie tego narzędzia.

(więcej…)

  1 KOMENTARZ