logo

Podsumowanie 2008 – statystyki

Koniec roku to świetny okres do różnego rodzaju podsumowań. Przeglądając nowości z kanałów RSS natrafiłem na tego typu podsumowania na blogach, które często czytam i cenię:

W przypadku ww. blogów głównym źródłem analiz są zwykle statystyki strony, a ponieważ również korzystam z Google Analytics i to w dodatku prawie od początku 2008 roku, dlatego również dołączam się do tego łańcuszka i publikuję swoje spostrzeżenia.

Na początek informacja, która wywołała u mnie nie małe zaskoczenie, czyli liczba unikalnych użytkowników, którzy kiedykolwiek odwiedzili tę stronę. Jak się okazuje osób takich było w tym roku ponad 90 tysięcy. Średnie miesięczne statystyki pokazują natomiast, że liczba odwiedzin w stosunku do początku rok wzrosła prawie czterokrotnie.

Co jeszcze podają statystyki Google?

Blisko 96% odwiedzających pochodziło z Polski. Niespełna 50% odwiedzających stronę korzysta z Firefoxa. Internet Explorer zagarnął niespełna 38%. Zaskoczeniem jest dla mnie ilość użytkowników korzystających z Opery (ponad 11%) jest zaskakująco wysokim wynikiem (przyznam, że nie testowałem strony w tej przeglądarce). Jak nie trudno się domyśleć wśród systemów operacyjnych królował Windows osiągając wynik prawie 99% wszystkich odwiedzin. Linux i Macintosh zajęły kolejno 0,83% i 0,20%.

Jak tu trafiacie?

Ponad 90% odwiedzin to ruch wygenerowany dzięki wyszukiwarkom internetowym (głównie Google – 99%). Wiele osób wchodzi na stronę za pośrednictwem linków w innych serwisach. Najpopularniejsze z nich to: goldenline.pl, wss.pl, forum.dobreprogramy.pl, blogs.technet.com.

Jak się okazuje najczęściej czytane materiały to te, które w mniejszym stopniu dotyczą podstawowego tematu czyli technologii SharePoint, a w szerszym stopniu powszechnych produktów firmy Microsoft. Najczęściej czytane artykuły to:

  0 KOMENTARZY

Roadshow MOST 2009

Po raz kolejny firma Microsoft organizuje konferencję Roadshow MOST (Microsoft Office System Technology) – Technologie Microsoft w Zarządzaniu. Konferencja adresowana jest do szefów działów informatycznych (podejmujących decyzje biznesowe i techniczne), oraz do architektów systemowych.

Konferencja odbędzie sie w 7 miastach (Kraków, Katowice, Bydgoszcz, Gdynia, Warszawa, Poznań, Wrocław) w terminach od 13 stycznia do 19 lutego 2009. Poruszane będą tematy obejmujące m.in. takie zagadnienia jak:

  • Optymalizacja Infrastruktury dla Biznesu,
  • Zarządzanie ujednoliconą komunikacją,
  • Zarządzanie treścią w organizacji,
  • Zarządzanie poprzez współpracę,
  • Zarządzanie projektami,
  • Zarządzanie analizą biznesową,
  • Zarządzanie wyszukiwaniem informacji.

Szczegółowa agenda, terminarz spotkań, oraz formularz rejestracji znajdują się na stronie konferencji pod adresem: http://www.most2009.pl/

  0 KOMENTARZY

Zarządzanie typami zawartości

Jedną z zalet bibliotek dokumentów znajdujących w usłudze Windows SharePoint Services jest możliwość tworzenia szablonów dokumentów dla danej biblioteki zwanych Typami zawartości (Content type). Chcąc uprościć użytkownikom pracę możemy przygotować gotowe szablony dokumentów, które będą wymagały tylko uzupełnienia. Rozwiązanie takie w znaczny sposób przyśpieszy pracę i ułatwi pracę na wielu dokumentach jednocześnie. Dodatkowo możliwe jest przygotowanie szablonów w różnych formatach plików. Rozwiązanie te zalecam szczególnie dla bibliotek przechowujących podania, raporty i schematyczne dokumenty.

(więcej…)

  0 KOMENTARZY

Nie zapomnijcie zaktualizować swojego Windowsa

Ostatnimi czasy rozpocząłem subskrypcję witryny Locos Bezpieczeńtwo i Audyt IT, która codziennie przynosi sporo nowości w temacie bezpieczeństwa w sieci i nie tylko. Postanowiłem przekazać jedną informację, która wydaję się być mocno ważna z perspektywy osób zajmujących się administracją systemów Windows Server, a którą to znalazłem na tej wartościowej witrynie.

CERT Polska donosi o mocno zwiększonej aktywności wirusów opartych o błąd krytyczny systemów Windows umożliwiający wykonanie dowolnego kodu na zaatakowanym systemie. Zgodnie z raportem opublikowanym przez CERT ruch na porcie 445/TCP wykorzystywanym przez omawiane wirusy wzrósł kilkakrotnie, natomiast liczba komputerów generujących ten ruch wzrasta w równie szybkim tempie.

 

Oznacza to nie mniej ni więcej, że komputery te nie są odporne na atak robaków W32/Conficker.worm oraz W32.Downadup. Warto więc sprawdzić czy wypuszczona 24.10 aktualizacja znajduje się na naszym komputerze/serwerze.

Linki:

  0 KOMENTARZY

Wyświetlanie użytkowników, którzy nie zmienili hasła

Wiedza dotycząca zarządzania polityką haseł w domenie Windows Server jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania każdej organizacji i firmy. Temat ten postaramy się wkrótce szerzej opisać. Dziś natomiast zaprezentujemy kilka rad w jaki sposób uprościć sobie zarządzanie użytkownikami mającymi problemy z okresową zmianą hasła. Dokładniej to postaramy się pokazać w jaki sposób takich usków skutecznie wyszukać.

Pierwszym ułatwieniem będzie dodatkowa zakładka w strukturze Active Directory zawierająca informację o ostatnich zmianach hasła. W tym celu konieczne jest zainstalowanie dodatku Windows 2003 Resource Kit Support Tools a następnie zarejestrowanie dll’ki acctinfo.dll w systemie. W tym celu wpisujemy polecenie:

regsvr32 %systemroot%system32

Dzięki temu zostanie dodana nowa zakładka zawierająca te informacje.

W miejscu tym istnieje możliwość szybkiego wglądu do podstawowych informacji dotyczących zmian hasła przez danego użytkownika.

Druga opcja jest jeszcze skuteczniejsza. Pozwala stworzyć listę, użytkowników którzy nie zmienili hasła przez daną ilość dni. Rozwiązanie proste jednak wielce przydatne i nawet bardziej polecane niż powyższe. Wystarczy bowiem wpisać poniższe polecenie by uzyskać listę użytkowników, którzy nie zmienili hasła. Oto i ono:

DSQUERY USER -o DN -STALEPWD LICZBA_DNI

Linki:

  0 KOMENTARZY